Naszemu Przedszkolu w 2023 roku zostanie udzielone wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” – zakupimy książki dla przedszkolaków na sumę 3.750 zł (3.000 – dotacja, 750 – wkład własny Miasta Sejny).

  • Wychowawczynie przedszkola zgłaszają propozycje zakupów książek do koordynatorek Projektu – Anny Modzelewskiej i Elżbiety Wróblewskiej.
  • Poniżej nasze projektowe zobowiązania (działania przedszkola we współpracy z biblioteką publ., konkurs na zakładkę, i in.):
  • W celu promowania i wspierania rozwoju czytelnictwa planujemy działania skierowane do dzieci oraz rodziców. Zakupione pozycje będą wykorzystywane w czasie zajęć przedszkolnych, głośnego czytania i relaksacji dzieci. Stworzymy listę wartościowych i inspirujących książek polecanych rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym. Poradniki i materiały dotyczące specjalnych potrzeb edukacyjnych udostępnimy w tzw. „Kąciku rodzica”. Przeprowadzimy w grupach przedszkolnych zajęcia plastyczne – stworzenie zakładki do ulubionej książki.
  • W ramach współpracy z lokalną biblioteka zamierzamy promować wśród rodziców prowadzone przez nią programy/ wydarzenia (m.in. poprzez umieszczanie na stronie internetowej przedszkola wybranych informacji przekazanych przez Bibliotekę Publiczną w Sejnach. Planujemy spotkania z paniami bibliotekarkami w ramach Głośnego Czytania dzieciom w przedszkolu, a także planujemy organizowanie wycieczek do siedziby pobliskiej Biblioteki Publicznej, by dokładnie zapoznać dzieci z działalnością tego miejsca.

Do biblioteki szkolnej zostały zakupione książki z lektur obowiązkowych, uzupełniających oraz nowości czytelnicze wskazane przez dzieci, młodzież, Radę Pedagogiczną i rodziców. 

Szkolna biblioteka została wyposażona w nowy laptop HP oraz białą tablicę z planszami do prowadzenia lekcji bibliotecznych.
Lista  książek do zakupów w ramach NPRCz na lata 2021-25 została utworzona na podstawie propozycji wskazanych przez uczniów, nauczycieli, rodziców oraz we współpracy z Publiczną Biblioteką w Sejnach i Biblioteką Pedagogiczną CEN Suwałki . Na szkolnej stronie internetowej FB oraz przez szkolny radiowęzeł ogłosiliśmy, że zbieramy propozycje tytułów książek, które możemy zakupić w ramach NPRCz na lata 2021-25. Nasza akcja spotkała się z dużym odzewem, dzięki któremu powstała lista nowości czytelniczych. 

W ramach Programu Biblioteka szkolna współpracuje z Publiczną Biblioteką w Sejnach.

3 września uczniowie naszej szkoły wraz z kadrą pedagogiczną brali udział w Narodowym Czytaniu pod patronatem pary prezydenckiej organizowanym przez Publiczną Bibliotekę w Sejnach, wysłuchaliśmy aktu I „Moralności Pani Dulskiej” G.Zapolskiej. Uczestniczyliśmy  w VII Edycja Nocy bibliotek

Zapisałyśmy się na spotkania „Sieci Współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy” organizowane przez CEN Suwałki. Dzięki w/w  wymieniłyśmy uwagi i doświadczenia dotyczące zakupów lektur i bestsellerów czytelniczych. Spotkania w ramach sieci odbywają się regularnie, w związku z czym będziemy na bieżąco wymieniać doświadczenia i propozycje z innymi nauczycielami bibliotekarzami z wielu placówek oświatowych  i pedagogicznych. Od początku roku szkolne aktywnie promujemy czytelnictwo poprzez social media.

Zorganizowaliśmy szereg akcji promujących czytelnictwo. Konkurs czytelniczy z nagrodami 18-29.10.21 r.  Grzbiet mojej ulubionej książki. Następnie spotkania  Poczytaj mi bajkę!- 19.10.21 r. dla  uczniów klas 1-3 w czytelni na osiedlu. Zrealizowaliśmy tez nasz program autorski Czytanie na drugie śniadanie skierowany do klasy 4-8. W jego ramach czytaliśmy baśnie i legendy naszego regionu. W trakcie był tez konkurs na przebranie za ulubioną postać z baśni lub legendy i prezentacja na pokazie we środę 20.10.21 r. Powstała tez wystawa  Hity czytelnicze!. Wybraliśmy najpopularniejsze książki wśród naszych uczniów.

W miesiącu październiku  z  okazji Tygodnia Bibliotek Szkolnych pod hasłem „ Baśnie i legendy z całego świata” biblioteka szkolna ogłosiła   konkurs: „Grzbiet mojej ulubionej książki” skierowany on jest do uczniów kl. 1-8. Komisja konkursowa ogłosiła 29 listopada zwyciężczynię. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

Z okazji 11 Narodowego święta Niepodległości zorganizowaliśmy wystawę  książek patriotycznych, o Polsce i Polakach.

06 grudnia ogłosiliśmy bogate Mikołajki Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa.

Podczas zebrania z rodzicami poinformowaliśmy o akcjach „Zaproponuj książkę”, „Tydzień Bibliotek Szkolnych” oraz rozmawialiśmy o wartości czytania książek.

Książki z naszej biblioteki  były wparciem w ramach projektu Dziecięcego Uniwersytetu Pogranicza –  Pogranicze. Ośrodek Sztuk, Kultur, Narodów.

Uczniowie naszego zespołu szkolnego wypożyczają lektury oraz interesujące ich książki na ferie świąteczne, zimowe.

Wśród zakupionych książek znalazły się pozycje ułatwiające czytanie uczniom z dysfunkcjami. Są to książki z powiększoną czcionką, niewielką ilością zdań na stronie. Na spotkaniu  Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy przedyskutowałyśmy zakupy książek dla uczniów niepełnosprawnych (niepełnosprawności intelektualne). Mogą być to książki dedykowane dla uczniów/ dzieci młodszych, o dużej czcionce, prostych fabułach. Właśnie takie książki zostały zakupione.
Zakupione LEKTURY

Lektury obowiązkowe

  1. Jan Brzechwa – „Akademia Pana Kleksa” – 10 szt.
  2. Henryk Sienkiewicz – „ W pustyni i w puszczy” – 20 szt.
  3. Rene Goscinny – „Mikołajek” – 10 szt.
  4. Aleksander Kamiński – „Kamienie na szaniec” – 10 szt.
  5. Bolesław Leśmian – „Klechdy sezamowe” 1 szt.,
  6. Ferdynand Antoni Ossendowski – „Słoń Birara”
  7. Adam Mickiewicz – „Pan Tadeusz” – 10 szt.

Lektury uzupełniające

  1. Waldemar Cichoń – „Cukierku ty łobuzie” – 3 szt.
  2. Julita Grodek – „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”-1 szt
  3. Joanna Papuzińska – „Asiunia”-1 szt
  4. Danuta Parlak – „Kapelusz Pani Wrony” – 3 szt.
  5. Roald Dahl – „Charlie i fabryka czekolady” – 20 szt.
  6. Aleksandra i Daniel Mizielińscy – „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”
  7. Joanna Olech – „Dynastia Miziołków” – 9 szt.
  8. Henryk Sienkiewicz – „Sąd Ozyrysa” -1 szt

Książki najbardziej popularne.

Dziewczynki:

Holly Webb seria „Zaopiekuj się mną”

Lin Hallberg & Margareta Nordqvist ; seria „Sigge…”

Barbara Kosmowska, „Gwiazda z pierwszego piętra”

Ashley Poston, „Zaczytana i bestia”

Chłopcy:

Roberto Santiago, seria „Tajemnica…”

Andy Griffiths, seria „Domek na drzewie…”

Seria „Minecraft”

Jeff Kinney, seria „Dziennik cwaniaczka”

Skip to content