Listy Zdających będą zawieszone przy wejściu głównym i przy salach.
>>DOBRE RADY dla Ósmoklasistki i Ósmoklasisty>>
Termin ogłoszenia wyników egzaminu,
przekazania szkołom wyników, zaświadczeń i informacji oraz
wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji – 3 lipca 2024
Rozmowy z uczniami pozwolą im lepiej poznać samych siebie, uświadomić sobie nie tylko własne obawy, lecz także oczekiwania. Kiedy znane jest źródło stresu i napięcia, łatwiej sobie z nimi poradzić. Wystarczy postawić na trzy istotne elementy:
Tylko dzięki niej uczniowie zaczną mocniej wierzyć w siebie i swoje możliwości, utwierdzą się także w przekonaniu, że rodzice i nauczyciele będą z nich dumni niezależnie od tego, czy zdadzą egzamin dobrze, czy słabiej – przecież gorszy wynik każdemu może się zdarzyć. Warto zadbać o spokój towarzyszący nauce, podkreślać mocne strony uczniów i zachęcać ich do pracy.
Pozwala ona szybko rozładować napięcie i uwolnić emocje, w tym także stres. Dlatego też powinna stać się ważnym elementem dnia. Niezbędne są lekcje WF-u, a także aktywności podejmowane przez uczniów po powrocie do domu.
Warto nauczyć uczniów, jak oddychać w chwili wielkiego napięcia, by się rozluźnić i opanować stres w czasie egzaminu (więcej informacji na ten temat w następnym akapicie).
Przed egzaminem ósmoklasisty warto z pomocą szkolnego psychologa zorganizować warsztaty, które przygotują uczniów do tego, jak radzić sobie ze stresem w czasie egzaminu:
Gdy uczniowie odczuwają lęk, oddychają płytko i szybko, a wówczas ich układ nerwowy jest niedotleniony. To skutkuje zaburzeniami koncentracji, zmęczeniem, uczuciem niepokoju, a czasem paniki. Prawidłowe oddychanie polega na długim wdechu, zatrzymaniu powietrza i długim wydechu. Zwłaszcza ten ostatni element ma duże znaczenie, ponieważ pobudza przywspółczulny układ nerwowy odpowiedzialny za obniżenie napięcia i stan wyciszenia. Kilka takich oddechów pozwoli pokonać stres w czasie egzaminu. Z pewnością psycholog zaproponuje uczniom konkretne ćwiczenia.
Podczas warsztatów uczniowie będą wyobrażać sobie, co w dniu egzaminu może pójść nie tak, i szukać rozwiązań pozwalających radzić sobie ze stresem, np. z nagłą pustką w głowie, uczuciem paniki czy dekoncentracją.
Radzenie sobie ze stresem jest łatwiejsze, jeśli cieszymy się dobrą kondycją psychiczną i fizyczną. Co to znaczy? Amerykański neuropsychiatra John B. Arden stworzył model zdrowia psychicznego nazywany SEEDS (z angielskiego ziarna). Akronim tworzą pierwsze litery pięciu wyrazów określających podstawowe zasady zdrowego funkcjonowania każdego człowieka:
Sekretariat oraz Dyrekcja