Wytrzymałość maratończyków zadziwia obserwatorów i podobnie może wzbudzać podziw wytrwałość rodziców, którzy wychowują dziecko mające szczególne potrzeby. Życzymy, by trudy wychowywania dziecka niepełnosprawnego intelektualnie były rozświetlane promykami radości.

Wierzymy, że drobne gesty mają znaczenie, dlatego włączamy się do akcji społecznej pokazując swoje zrozumienie i akceptację. W tym szczególnym dniu zakładając skarpetki nie do pary pokazujemy, że integrujemy się z osobami z wadą genetyczną.

Czym jest zespół Downa? Krótko mówiąc, to genetycznie uwarunkowana choroba. W różnym stopniu — od lekkiego do głębokiego — upośledza ona zdolności poznawcze, językowe i motoryczne. Spowalnia też rozwój emocjonalny, intelektualny i społeczny. 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa/Dzień Kolorowej Skarpetki. Data jest nieprzypadkowa – nawiązuje do obecności trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Skarpetki nie do pary mają symbolizować niedopasowanie społeczne i genotypowe, z kolei ich kolory tolerancję.

Skip to content