Facebook

Uczniowie, pomóżcie naukowcom i wygrajcie nagrody – rusza konkurs - Maj z aplikacją BioLoc

Każdy może zostać naukowcem. Wystarczy do tego smartfon i aplikacja BioLoc, która służy do zgłaszania obserwacji przyrodniczych i pomaga w badaniach profesjonalnym uczonym z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej. Za zgłoszone obserwacje w maju, uczniowie szkół podstawowych mogą wygrać ciekawe nagrody.

Aby mieć realny wkład w rozwój nauki nie trzeba mieć dyplomów z wyższych uczelni. Wystarczy ciekawość, odrobina samozaparcia, czujne oko i smartfon z aplikacją BioLoc. 

BioLoc jest aplikacją służącą do gromadzenia danych naukowych w ramach nauki obywatelskiej (tzw. citizen science). Zbierane są w niej dane istotne dla lepszego poznania i ochrony gatunków nie tylko w Puszczy Białowieskiej, ale w całym kraju. Każda zgłoszona obserwacja przyrodnicza z całego kraju może mieć wartość naukową, dlatego stwierdzenia gatunków zarówno rzadkich, jak i pospolitych są dla naukowców cenne.

W maju, oprócz satysfakcji z realnego wpływu na rozwój nauki, uczniowie ze szkół podstawowych mogą wziąć udział w konkursie i wygrać ciekawe nagrody za zgłoszone obserwacje. Do konkursu można przystąpić zarówno indywidualnie, jak i grupowo z opiekunem (wychowawca klasy, opiekun koła przyrodniczego itp.). Wszystkie zgłoszone obserwacje w tym czasie będą weryfikowane i oceniane przez naukowców IBS PAN oraz INL PB.
Do konkursu można przystąpić zarówno indywidualnie, jak i grupowo z opiekunem (wychowawca klasy, opiekun koła przyrodniczego itp.). Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać swoje obserwacje w dwóch kategoriach:

  • “Kwiatki na Dzień Matki” – obserwacje muszą być oznaczone tagiem #kwiatki
  • “Ulubione zwierzęta z bajek” – obserwacje muszą być oznaczone tagiem #zbajek

Uczestnicy grupowi zgłaszają swoje obserwacje z konta opiekuna grupy, który tworząc konto w aplikacji, powinien wpisać: w miejscu na imię użytkownika – imię i nazwisko opiekuna, w miejscu na nazwisko użytkownika – nazwę klasy/kółka naukowego itp.

Wszystkie zgłoszone obserwacje w tym czasie będą weryfikowane i oceniane przez naukowców IBS PAN oraz INL PB. Po zakończeniu miesiąca jury złożone z naukowców wybierze najciekawsze udokumentowane obserwacje w dwóch kategoriach indywidualnych i jednej grupowej. Nagrody indywidualne zostaną przyznane w obu kategoriach:

  • 1 miejsce – aparat fotograficzny
  • 2 miejsce – lornetka
  • 3 miejsce – Wielka Encyklopedia Zwierząt

Zwycięzcy w kategorii grupowej spędzą dzień w puszczy z naukowcami Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, którego termin zostanie ustalony indywidualnie ze zwycięską grupą. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czerwcu.

Jak działa BioLoc?

BioLoc składa się z trzech modułów służących do zgłaszania obserwacji przyrodniczych:

  • ZNALAZŁEŚ MARTWE ZWIERZĘ? – służy do zgłaszania martwych zwierząt, znalezionych w lesie lub na drodze; zebrane w ten sposób dane pomogą np. szacować śmiertelność poszczególnych gatunków i wytypować niebezpieczne dla nich miejsca;
  • GATUNKI INWAZYJNE – do zgłaszania obserwacji zwierząt, które są obce w Puszczy Białowieskiej i innych polskich ekosystemach; dzięki tym zgłoszeniom uczeni będą mieli dane np. na temat zasięgu występowania zwierząt, roślin czy grzybów groźnych dla gatunków autochtonicznych;
  • INNE OBSERWACJE – czyli wszystko to, co użytkownik uważa za ciekawe podczas spaceru po lesie czy łące.

Aplikacja może też służyć jako podręczne kompendium wiedzy o poszczególnych gatunkach, a galeria pozwala na przykład porównać znalezioną czaszkę z trójwymiarowym modelem z kolekcji Open Forest Data.

Aplikację można pobrać w wersji na Androida i na iOS. Strona www aplikacji to www.BioLoc.pl

Regulamin konkursu znajduje się na stronie www.openforestdata.pl

Odpowiedzi na ewentualne pytania udziela:
Mikołaj Kirschke, mikolaj.kirschke@topstory.pl

Projekt „e-Puszcza. Podlaskie cyfrowe repozytorium przyrodniczych danych naukowych” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 przez Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży. 
Skip to content